ÖVRIGT / Speglar / Pigtittare 6492454
*
nr 649 2454
Pigtittare
nyrokoko, Mahogny och Valnöt, längd: 69, djup: 21, höjd: 89
Kondition: Saknas någon knopp
Utrop:
100 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 2 augusti 2010
kl 19:50:15
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/7 11:01:02
1
100 kr
30/7 23:31:39
2
600 kr
31/7 07:28:51
3
300 kr
2/8 18:06:57
4
500 kr
2/8 18:07:21
4
600 kr
2/8 18:09:44
4
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny och valnöt nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Pigtittare
Kondition: Saknas någon knopp
nr 649 2454
Pigtittare
nyrokoko, Mahogny och Valnöt, längd: 69, djup: 21, höjd: 89
Kondition: Saknas någon knopp
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 2 augusti 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/7 11:01:02 | 1 | 100 kr |
30/7 23:31:39 | 2 | 600 kr |
31/7 07:28:51 | 3 | 300 kr |
2/8 18:06:57 | 4 | 500 kr |
2/8 18:07:21 | 4 | 600 kr |
2/8 18:09:44 | 4 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: lådspegel mahogny och valnöt nyrokoko pigtittare rakspegel spegel speglar
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53